Industrial Heat Shrink Film Packaging Machine / Thermal Shrink Packaging Machine
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Technical Support and Accessories |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HT-FM5540
- Application
- Food, Commodity, Machinery & Hardware, Textile, Alcohol, Toy, Chemical, Apparel, Gifts & Arts, Dining, Medical, Thermal Shrink Packaging Machine
- Packaging
- Film
- Automatic Grade
- Automatic
- Driven Type
- Electric
- Manner of Packing
- Four Side Seal Type
- Adjust Speed
- Frequency Conversion Speed Regulation
- Type
- PE Shrink Film Machine
- Heating Mode
- Stainless Steel Heating
- Packaging Material
- Film
- Name
- Thermal Shrink Packaging Machine
- Dimension
- 1380*690*1100mm
- Voltage
- 220V
- Tunnel Size
- 550*400mm
- Transport Package
- Fumigation-Free Wooden Box Packaging
- Specification
- 1380*690*1100mm
- Trademark
- HONEST
- Origin
- Henan, China(Mainland)
- HS Code
- 8422303090
- Production Capacity
- 300sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 150.00cm * 90.00cm * 130.00cm
- Package Gross Weight
- 160.000kg
Product Description
The heat shrink machine series adopts quartz infrared tube heating, electronic pressure regulation and temperature control, and seamless variable conveying integration. This series has advanced design, complete functions, stable and reliable performance. The packaged product is sealed, moisture-proof, impact resistant, suitable for wrapping multiple items tightly, and securely packaged. Customized according to customer product size.
Suitable for large quantities of automatic shrink packaging items such as cans, glass bottles, beer, mineral water, etc. It can also be used in various industries such as wood, steel, ceramics, household appliances, computers, etc.
| Model | HT-FM5540 |
| Voltage | 110-220v |
| Conveyor speed | 8-12pcs/min |
| Power | 4kw |
| Weight | 140kg |
| Machine size | 1380*690*1100mm |
| Tunnel size | 550*400mm |
*In case of the machine upgrade, the appearance and size may be a little different, please take the actual machine as the standard.







Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Packing Machines
- Others Packing Machines
- Industrial Heat Shrink Film Packaging Machine / Thermal Shrink Packaging Machine