Stainless Steel Aloe Vera Peeling Machine / Aloe Vera Machine
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Technical Support and Accessories |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HT-BPJ1.5
- Type
- Aloe Vera Machine
- Voltage
- 220V/380V
- Power
- 0.99kw
- Customized
- Customized
- Name
- Aloe Vera Machine
- Capacity
- 1-2t/H
- Weight
- 1000kg
- Material
- Stainless Steel
- Transport Package
- Fumigation-Free Wooden Case
- Specification
- 2200*920*1330mm
- Trademark
- HONEST
- Origin
- Henan, China(Mainland)
- HS Code
- 8438600000
- Production Capacity
- 300sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 224.00cm * 105.00cm * 147.00cm
- Package Gross Weight
- 443.000kg
Product Description
This machine is mainly used for stripping with aloe vera, cactus, etc. The machine frame and engine cover is made of high quality stainless steel, light health for food grade conveyor belt, infinitely variable speed motor adopts frequency converter control, freely control the production speed. The machine features peeling effect is good, high yield, convenient control, etc.
This machine consists of frame, conveyor belt, peeling knife, pressure device, transmission device, motor, worm gear reducer, frequency converter and other parts. Motor through a belt pulley, speed reducer, chain wheel, chain drive belt and feeding conveyor belt movement.
Working principle:
Cactus, aloe and other materials after artificial cut off the heads into the peeling machine conveyor belt, the conveyor belt to move forward, to press pressure feeding conveyor belt material, through after peeling knife, up and down material was stripped, the skin of the pulp from the knife up and down through the middle, so as to achieve the aim of peeling.
1.Usage:Used for peeling stem materials (such as aloe vera, cactus, etc.);
2.Processing capacity: 1-2 tons/hour;
3.Adopting dual frequency conversion, the speed of the upper and lower belts can be adjusted according to the characteristics of the material;
4.The upper and lower knives can be adjusted according to the thickness of the material;
5.The two side knives adopt flexible design, and the knife distance can be adjusted according to the width of the material;
6. The equipment consists of a frame, conveyor belt, peeling knife, pressing device, transmission device, electrical components, etc
| Model | HT-BPJ1.5 |
| Capacity | 1-2t/h |
| Voltage | 220V/380V |
| Power | 0.99KW |
| Dimensions | 2200*920*1330mm |
| Weight | 1000kg |
*In case of the machine upgrade, the appearance and size may be a little different, please take the actual machine as the standard.






Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Food Machinery
- Fruit & Vegetable Processing Machinery
- Stainless Steel Aloe Vera Peeling Machine / Aloe Vera Machine