| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Technical Support and Accessories |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Aloe Vera Dicing Machine is mainly suitable for dicing strip materials. The whole machine rack and cover are made of high-quality stainless steel. The conveyor is food grade conveyor. Motor is controlled by frequency converter, then the production speed can be controlled freely. This machine has good dice cutting effect, with features of high capacity and convenient control etc.
1. Usage: Used for cutting aloe vera into cubes;
2. Equipped with conveyor belt, slitting knife and cutting knife
3. Equipped power: 1.5kw, with frequency converter
4. Material: SUS304 stainless steel;
| Model | HT-QC1 |
| Capacity | 0.5-1t/h |
| Power | 1.5KW |
| Voltage | 220V/380V |
| Dimension | 1580*750*1300mm |
| Weight | 540kg |
*In case of the machine upgrade, the appearance and size may be a little different, please take the actual machine as the standard.






