Factory Supply Garment Cloth Cutting Machine / Cloth Cutting Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Free Technical Support and Accessories |
| Voltage: | 220V |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2014
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Address
No. 73, Beihuan Road, Jinshui District, Zhengzhou City, Zhengzhou, Henan, China
International Commercial Terms(Incoterms)
FOB, CFR, CIF, CPT, FCA, EXW, Others
Terms of Payment
LC, T/T, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram, Cash
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- HT-ST205B
- Power Source
- Cloth Cutting Machine
- Automatic Grade
- Semi-Automatic
- Warranty
- 2 years
- Certification
- CE, Cloth Cutting Machine
- Power
- 0.1kw
- Knife Speed
- 10000r/Min
- Cutting Thick
- 0-4mm
- Max Speed
- 64m/H
- Transport Package
- Fumigation-Free Wooden Box Packaging
- Specification
- 3000*650*1000mm
- Trademark
- HONEST
- Origin
- Henan, China(Mainland)
- HS Code
- 8451500000
- Production Capacity
- 500sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 320.00cm * 80.00cm * 120.00cm
- Package Gross Weight
- 100.000kg
Product Description
Factory Supply Garment Cloth Cutting Machine / Cloth Cutting Machine
1. Wireless, no external cable, neater and safer
2. Simple operation interface
3. Preset cutting data, variable cutting width
4. Safe working volt of 36V
5. Cutting steady thru the whole process (motor-driven)
6. Easily lift the track/rail by pushing the handle ( less strength, less manpower
requirement)
7. Auto layer counting and auto knife sharpening
8. Strong thickness rail
9. Intelligent cutting burrs and dust auto disposal solution
It applies to knit, woven, denim, coating, plastic, man-made fiber fabric, etc. With neat cutting section and fully automatic one key operation, it's the ideal machine for intelli-gentized factory.
Semi automatic: cutting device is automatic, fabric catcher is manual.
| Model | HT-ST205B |
| Cutting thick | 0-4mm |
| Max speed | 64m/h |
| Knife speed | 10000R/min |
| Working voltage | DC36V |
| Voltage | 220v |
| Power | 100w |
| Dimension | 3000*650*1000mm |
| Cutting width | As required |


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Textile Machines
- Factory Supply Garment Cloth Cutting Machine / Cloth Cutting Machine
Related Categories
Hot Searches
- Cutting Machine Factories
- Automatic Cutting Machine Factories
- Wood Cutting Machine Factories
- China Cutting Machine
- Used Fabric Cutting Machine
- Best Fabric Cutting Machine
- Automatic Fabric Cutting Machine
- Textile Fabric Cutting Machine
- Industrial Fabric Cutting Machine
- Cutting Machine Trends
- Cloth Cutting Machine Bulkbuy
More